Topení

Teplota topné vody u kondenzačního kotle

Teplota topné vody u kondenzačního kotle

Lokální vytápění domácnosti je možné realizovat prostřednictvím různých technologií. Mezi ty nejoblíbenějších systémy aktuálně patří samostatný kotel umožňující jak ohřev teplé užitkové vody, tak dodávku tepla do otopné soustavy. Každý typ kotel vyžaduje speciální nastavení na optimalizovaný provoz, včetně ideální teploty topné vody. Vhodná teplota topné vody vede k efektivní distribuci tepla a správnému výkonu kotle, a implicitně tedy i k minimalizaci spotřeby zařízení, ať už s ohledem na konkrétní palivo nebo elektrickou energii.

Nastavení teploty topné vody u kondenzačního kotle

Kondenzační kotle jsou považovány za environmentálně přívětivá zařízení fungující na bázi efektivního spalování zemního plynu s velmi dobrým výkonem. Ten je ovšem závislý právě na podmínkách, za jakých vytápění probíhá, ale také na celkovém řešení domácnosti – důležitou roli v účinnosti a spotřebě kondenzačního kotle hraje především teplotní spád, s nímž pracuje. Při optimalizaci provozu kondenzačního kotle se pracuje se dvěma hodnotami:

  • teplota topné voda – její teplota udává celkovou výhřevnost otopného systému a závisí na jeho typu (podlahové vytápění, radiátory), obvykle se pohybuje kolem 50 °C, u delších soustav (podlahové vytápění) stačí teplota nižší
  • teplota vratné vody – je důležitým parametrem ovlivňujícím kondenzační účinek kotle, který přináší úsporu v jeho celkové spotřebě, teplota vratné vody by se měla optimálně pohybovat kolem 30 °C, nesmí však překročit hodnotu 45 °C, jinak se kondenzační účinek ztrácí (spaliny odcházející z kotle nejsou schopny správně vratnou vodu před vlastním ohřevem předehřívat)

Optimalizace nastavení kondenzačního kotle se provádí v návaznosti na celkové řešení domácnosti s cílem dosáhnout vhodnou interiérovou teploty. Do procesu tedy vstupuje také míra zateplení a celkové izolace objektu, velikosti a typ vytápění místností.

About the author