Topení

Jakou teplotu nastavit na plynovém kotli

Jakou teplotu nastavit na plynovém kotli

Lokální vytápění prostřednictvím správně nastaveného zařízení může přinést domácnosti výrazné úspory na spotřebě elektrické energie při zachování tepelné pohody. V současné době je využíváno hned několik typů tepelných zdrojů, nejčastěji se využívají kotle (elektrické, plynové, kondenzační), které umožňují zajistit jak zásobování otopné soustavy topným médiem, tak potřebné množství teplé užitkové vody. Pro optimální spotřebu musí však být každé zařízení správně nastaveno.

Nastavení teploty na plynovém kotli

Běžné kotle umožňují provést nastavení tak, aby byl jejich provoz vhodný nejen z hlediska tepelné pohody domácnosti, ale také spotřeby energií. Pro každý typ kotle (nejen toho plynového) se nastavují dva druhy teploty, a to:

  • teplota topné vody
  • teplota vytápění

Teplota topné vody se zpravidla nastavuje přímo na zařízení a určuje, jaká teplota bude u otopného média udržována. U běžných plynových kotlů se zpravidla volí hodnota kolem 50 °C. Teplota vytápění se pak nastavuje na termostatu a specifikuje režim vytápění odvíjející se od typu otopné soustavy a jejích prvků, specifik stavebně-technického řešení (míra tepelné izolace stavby, typ oken, tepelné mosty apod.), velikosti objektu či vlastních požadavků obyvatel na tepelnou pohodu.

Stanovení vhodné teploty na plynovém kotli

Pro dosažení optimálního provozu kotle je nejdříve vhodné si stanovit teplotu, kterou v jednotlivých místnostech chcete udržovat. Je-li vaším cílem dosáhnout lepších parametrů spotřeby, je k tomuto účelu vhodné si pořídit pokročilý typ termostatu, který umožňuje vytvoření režimu s variabilním teplotním průběhem během dne – režim pak definuje, kdy je potřeba kotel k ohřevu spínat. Až v návaznosti na specifika denního teplotního režimu je pak vhodné nastavit teplotu na plynovém kotli – ideálně samostatně pro ohřev teplé užitkové vody (bývá zpravidla vyšší) a samostatně pro otopnou soustavu.

About the author